Got 4907 bytes response, method=default Response decode error Diakoni posłani na staże duszpasterskie

Diakoni posłani na staże duszpasterskie

image050We wtorek, 23 stycznia, rano metropolita katowicki abp Wiktor Skworc wręczył w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym dekrety diakonom posyłające ich na staże duszpasterskie. Rozpoczną się one 11 lutego, a zakończą 29 kwietnia 2018 r.

Dziewięciu diakonów oraz jeden akolita niebawem rozpoczną swoje staże duszpasterskie. - Nie idziecie we własnym imieniu. Lecz wiele rzeczy będzie mogło być dokonanych dzięki łasce Bożej. Oby wasza posługa była owocna w Duchu Świętym – mówił metropolita katowicki diakonom podczas Eucharystii w śląskim seminarium przed wręczeniem dekretów posłania na parafie.

W homilii przywołał postaci dwóch biskupów pochodzących ze Śląska. Bpa Juliusza Bieńka, którego 40 rocznica śmierci przypadała kilka dni temu oraz bpa Eugeniusza Juretzko OMI pochodzącego z Radzionkowa-Rojcy, który pełnił posługę biskupią w Kamerunie. Hierarcha zwrócił uwagę, że pełnili swoją posługę jako ludzie całkowicie oddani Bożej sprawie.

Zwracając się do diakonów obecnych na Eucharystii mówił, że dekrety, które otrzymają są ich „pierwszym oficjalnym posłaniem”. - Bo każdy dekret to jest posłanie. Dlatego jest specjalne nabożeństwo posłania – mówił. Zauważył, że „w Kościele jest posłanie, bo nikt nie idzie na własną rękę”. - Każdy idzie, aby pełnić wolę Bożą – mówił abp Wiktor Skworc.

Odnosząc się do odczytanej liturgii słowa metropolita katowicki mówił, że każdy z posłanych jest spokrewniony z Chrystusem. - Jesteście braćmi Chrystusa przez sakrament chrztu św., przez bierzmowanie, przez diakonat – ten pierwszy stopień święceń – jesteście braćmi Chrystusa przez pełnienie Jego woli.

Przybliżając zadania, które czekają posłanych na parafie przypomniał, że najważniejsza jest „służba największej sprawie – Eucharystii”. – Proszę, abyście tę posługę przy Eucharystii pełnili zawsze z największą starannością.

Hierarcha zwrócił też uwagę na ważną przestrzeń jaką jest Caritas w Kościele. - Gdy będziecie w parafii pytajcie, czy istnieje parafialny zespół Caritas, szkolone koło Caritas i idźcie tam (…).
Będziecie zanosili chorym nie tylko Największy skarb, ale będziecie też posługiwali wśród biednych.
Proszę, aby ten rys współdziałania charytatywnego też był obecny. Diakonia to jeden z filarów Kościoła – mówił abp Skworc.

Co roku przed święceniami prezbiteratu diakoni są posyłani na staże duszpasterskie w parafiach archidiecezji katowickiej. Przede wszystkim w parafiach pełnią posługę słowa oraz asystują przy sakramentach. W czasie stażu pomagają także w prowadzeniu grup parafialnych oraz zdobywają umiejętności pracy w kancelarii parafialnej.

Parafie stażowe diakonów:

• dk. Bartłomiej Cudziło, parafia św. Andrzeja Boboli, Czerwionka-Leszczyny