Got 2527 bytes response, method=default Response decode error Pławniowice: Spotkanie biskupów metropolii górnośląskiej

Pławniowice: Spotkanie biskupów metropolii górnośląskiej

BM 2617Na temat protokołu przedślubnego, przeprowadzania wizytacji kanonicznych, ochrony danych osobowych oraz uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości rozmawiali biskupi metropolii górnośląskiej w Pławniowicach.

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas spotkania biskupów metropolii poruszył ważne i bieżące tematy związane z duszpasterstwem na terenie Górnego Śląska. Biskupi zastanawiali się m.in. nad dalszą współpracą diecezji w celu ujednolicenia form przygotowania do małżeństwa na terenie metropolii.

Podczas spotkania poruszono także zagadnienie wizytacji kanonicznej. – Warto się zastanowić nad obecnym kształtem protokołu wizytacji kanonicznej, nad jego konstrukcją, poruszaną problematyką oraz pytaniami jakie zawiera – powiedział abp Wiktor Skworc. Biskupi pozytywnie odnieśli się do propozycji spotkania Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich z Katowic, Gliwic i Opola, aby wymienili między sobą dotychczasowe doświadczenia oraz spróbowali ujednolicić protokół przedwizytacyjny.
Z uwagi na wchodzące w życie w przyszłym roku Unijne prawo dotyczące ochrony danych osobowych zastanawiano się nad kształtem działania Kościelnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Zwrócono uwagę na konieczność powołania takiego urzędu, który dbałby o odpowiednie zabezpieczanie danych przetwarzanych przez jednostki kościelne.
Biskupi metropolii w perspektywie 100-lecia odzyskania niepodległości zastanawiali się także nad kształtem uroczystości, które będą się odbywały na terenie Górnego Śląska.
Spotkanie biskupów metropolii górnośląskiej odbywa się dwa razy w roku. Pod przewodnictwem metropolity górnośląskiego hierarchowie poruszają bieżące tematy, wynikające z rytmu pracy duszpasterskiej w metropolii. W czasie spotkania są także przedstawiane plany i duszpasterskie inicjatywy, które biskupi chcą zrealizować na terenie całej metropolii w najbliższym czasie.
Grudniowe spotkanie odbyło się w Pławniowickim Pałacu, który po remoncie i modernizacji zaczął pełnić funkcję Ośrodka Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Gliwickiej.

Zdjęcie wykonano podczas majowego spotkania biskupów metropolii w Katowicach