Got 4907 bytes response, method=default Response decode error 60-lecie święceń prezbiteratu abp seniora Damiana Zimonia

60-lecie święceń prezbiteratu abp seniora Damiana Zimonia

IMG 6660W Katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla odprawiono uroczystą Eucharystię z okazji 60 rocznicy święceń prezbiteratu abp seniora Damiana Zimonia. W liturgii uczestniczyli liczni biskupi, księża oraz wierni świeccy.

- W ostatnich dniach adwentowego czuwania gromadzimy się na Eucharystii by otoczyć modlitwą ks. abp. seniora Damiana Zimonia. Dokładnie 60 lat temu, Dostojny Jubilat, przyjął święcenia prezbiteratu z rąk ks. Bp Juliusza Bieńka – przypomniał na początku Mszy św. ks. Łukasz Gaweł, proboszcz katedralnej parafii.

Błogosławieństwa Jubilatowi udzielił także papież Franciszek. Zapewnił o tym metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przytaczając słowa listu z życzeniami wystosowanego przez nuncjusza apostolskiego w Polsce. – Ojciec Święty Franciszek udziela apostolskiego błogosławieństwa ks. abp. Damianowi z okazji 60 rocznicy święceń kapłańskich obejmując nim także drogie mu osoby – odczytał metropolita katowicki.

Homilię podczas Eucharystii wygłosił abp Wiktor Skworc. W jej trakcie przypomniał drogę kapłaństwa abp seniora Damiana Zimonia, jak i najważniejsze momenty formacji seminaryjnej. Wskazał w niej także za zadania każdego kapłana. Zauważył, że najważniejsze to „nieść ludziom Jezusa, aby przyjęli Go jako swojego Pana i Zbawiciela”. – Czy głosi słowo, sprawuje sakramenty, posługuje ubogim, a nawet kiedy w ukryciu klęczy na modlitwie – zawsze niesie innym Boga – mówił abp Skworc.

- Bóg jeden wie, ile przez twoje kapłańskie serce przeszło ludzkich istnień, losów i powołań, poprzez towarzyszenie i duchową bliskość wobec powierzonych Twojej pasterskiej trosce i miłości; z wszystkimi dzieliłeś się wiarą, którą wyraża bezdyskusyjny zapis na prymicyjnej obrazku: „Wiem, komu zawierzyłem” – powiedział podczas homilii metropolita katowicki.

- Dziś dziękujemy Panu żniwa za każdy kłos pełen ziarna świętości, który wyrósł dzięki ewangelicznemu stylowi posługi księdza, biskupa, arcybiskupa i seniora Damiana – usłyszeli podczas homilii zebrani w katowickiej katedrze.

W dalszej części homilii metropolita górnośląski zapewnił, że „misja i posłannictwo kapłana, biskupa nie kończy się wraz z przejściem na emeryturę”. – Ani prawo Mojżesza, ani też posłannictwo Chrystusa nie znają takiej instytucji (…). Przesuwa się jedynie punkt ciężkości posługi kapłańskiej z czynnego działania na posługę modlitwy, ofiary i cierpienia, które są nieodłącznie związane ze starszym wiekiem – powiedział abp Skworc.

Kończąc homilię hierarcha podziękował jeszcze raz abp. seniorowi za 60 lat kapłańskiej posługi. – Razem z Tobą dziękujemy Bogu! Wspólnie śpiewamy gromkie Te Deum laudamus za 60 lat służby na Górnośląskiej Ziemi. Na końcu w imieniu wszystkich tu zebranych mówię Tobie, Dostojny Jubilacie serdeczne dziękuję i Bóg zapłać za „pracę i znośny trud”; za świadectwo, wytrwałość i wierność do końca Temu, któremu zawierzyłeś – zakończył homilię abp Skworc.

W imieniu zgromadzonej wspólnoty eucharystycznej życzenia wyraził prof. Julian Gembalski. – Ta 60-letnia droga kapłańska, to była zawsze droga, na której ks. Arcybiskup zawsze najpierw stawał Chrystusa – mówił prof. Gembalski. – To była droga dla nas, dla Kościoła lokalnego i to była droga prowadząca nas, wiernych – dodał.

Również jubilat podziękował zgromadzonym w kościele. – Bardzo dziękuję wszystkim za modlitwę, za obecność… Słowo Boże dziś wypowiedziane pozwala mi spojrzeć w przeszłość – powiedział. Zapewnił o tym, że chce błogosławić wszystkim zebranym. – Wszystkim życzę wszystkiego dobrego, duchownym i świeckim – dodał. – Taka myśl mi przychodzi, żeby Kościół nasz był coraz bardziej rodziną, a rodzina Kościołem – spuentował.

W katedrze modlili się biskupi i arcybiskupi pochodzący oraz posługujący obecnie, jak i w przeszłości na terenie metropolii górnośląskiej. W koncelebrze stanęło ponad stu kapłanów. – Dziękuję wszystkim za modlitwę. Zwłaszcza kapłanom. Tak się rozglądam i widzę, że sporą część święciłem – powiedział abp senior Damian Zimoń na koniec Eucharystii. W katedrze były także obecne siostry zakonne oraz rzesza wiernych świeckich. Po skończonej liturgii każdy mógł złożyć Jubilatowi życzenia.

Abp senior Damian Zimoń urodził się 25.10.1934 r. w Niedobczycach. W 1957 r. przyjął święcenia prezbiteratu. Pracował jako wikariusz w parafii św. Marii Magdaleny w Tychach, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie, św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Pełnił urząd wicerektora Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, a następnie proboszcza w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach. W 1985 r. przyjął święcenia biskupie w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. W 1992 r. w związku z reorganizacją podziału administracyjnego Kościoła w Polsce został arcybiskupem metropolitą katowickim. W 2011 r. papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnacją z obowiązków arcybiskupa katowickiego wynikającą z osiągnięcia wieku emerytalnego.

PRZECZYTAJ HOMILIE KSIĘDZA ARCYBISKUPA WIKTORA SKWORCA

Zdjęcia: Krzysztof Gawor/ks.sk