Got 0 bytes response, method=default Response decode error VI Pielgrzymka Żywego Różańca do katowickiej katedry

VI Pielgrzymka Żywego Różańca do katowickiej katedry

VIPZW 3090We wspomnienie Matki Bożej Różańcowej metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczyły uroczystej Eucharystii podczas VI Pielgrzymki Żywego Różańca do katowickiej katedry.

MODLITWA RÓŻAŃCOWA ROZPOCZYNAJĄCA PIELGRZYMKĘ

EUCHARYSTIA POD PRZEWODNICTWEM METROPOLITY KATOWICKIEGO ABP. WIKTORA SKWORCA

Ponad 4 tys. wiernych z archidiecezji katowickiej uczestniczyło w pielgrzymce wspólnot modlących się na różańcu oraz Bractw Szkaplerznych, która miała miejsce w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. - Umiłowani, przybyliście do naszej katedry, bo jesteście otwarci na Orędzie Fatimy! Pragniecie także praktykować I soboty miesiąca i swoje życie złączyć z różańcem i jego tajemnicami - mówił do pątników metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Pielgrzymkę rozpoczęła wspólna modlitwa różańcowa. Przewodniczył jej ks. Marcin Szkatuła posługujący w parafii Matki Bożej Różańcowej w Rudzie Śląskiej Wraz z pątnikami modlił się abp senior Damian Zimoń.

- W szczególnym dniu Matki Bożej Różańcowej i zarazem w I sobotę miesiąca przybywamy do naszej śląskiej katedry na zaproszenie naszego abp Wiktora. W ten sposób spełniamy życzenie Matki Bożej czyli prośbę o modlitwę różańcową. Przybywają na nią wspólnoty żywego różańca, wspólnoty modlące się na różańcu oraz Bractwa Szkaplerzne - mówił na wstępie do Eucharystii ks. Zbigniew Kocoń moderator wspólnot Żywego Różańca w archidiecezji katowickiej.

Podczas homilii metropolita katowicki odniósł się do słów Jana Pawła II wypowiedzianych przed bazyliką Matki Bożej Fatimskiej 13 maja 1982 r., w rocznicę zamachu na Placu Św. Piotra. - Jakże wymowne są słowa papieża: „Czyż Matka (...) może milczeć o tym, co (...) zbawieniu sprzeciwia się u samych podstaw?”. Macierzyńska opieka Maryi nie oznacza jednak wyłącznie pouczenia nas, wskazania, jaką drogą powinniśmy kroczyć, aby była to droga prowadząca do Boga. Wiemy na pewno, że w tej drodze Najświętsza Matka cały czas będzie przy nas – jako Orędowniczka nasza i Wspomożycielka. Będzie przy nas jak była z Apostołami w Wieczerniku - mówił.

Hierarcha zauważył także, że „istotą orędzia z Fatimy jest uświadomienie nam, że modlitwa jest formą solidarności z innymi”. - Wytrwałe życie modlitwy prowadzi do wewnętrznej dojrzałości, do formułowania próśb nie tylko obejmujących nas samych, ale innych ludzi, sprawy Ojczyzny i Kościoła oraz potrzeby całej ludzkiej rodziny, wśród których potrzebą fundamentalną jest pokój - powiedział abp Skworc.

Metropolita górnośląski przypomniał za Pawłem VI, że różaniec jest „streszczeniem całej Ewangelii”. - Zawierzając się Mary poprzez różaniec, składamy nasz los w dobre ręce - bo w ręce Matki. A odmawiając różaniec najpiękniej wyrażamy naszą miłość do Maryi i najpełniej naśladujemy ją w jej postawie rozważania słowa Bożego - dodał.

Abp Skworc zachęcał także do tego, by naśladować postawę Maryi w życiu codziennym, zwłaszcza by realizować Bożą wolę w swoim życiu. - To lekcja dla każdego i każdej z nas…Obyśmy potrafili pełnić wolę Bożą i tak jak Ona wypowiadać słowa „Niech mi się stanie…” - powiedział

Pielgrzymka Żywego Różańca, wspólnot modlących się na różańcu i Bratwa Szkaplerznego odbyła się w katowickiej katedrze już po raz szósty. Jest ona organizowana w pierwszą sobotę października w okolicach wspomnienia Matki Bożej Różańcowej. Corocznie gromadzi kilka tysięcy osób czczących Matkę Bożą.

PRZECZYTAJ HOMILIĘ KS. ARCYBISKUPA

Zdjęcia: ks.sk/K. Pawlaczyk