Błogosławieństwo dzwonów w setną rocznicę objawień fatimskich

FP 6746Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w sobotę wieczorem pobłogosławił w 100 rocznicę objawień fatimskich w parafii Matki Bożej Fatimskiej 4 dzwony oraz udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

W parafii Matki Bożej Fatimskiej metropolita katowicki abp Wiktor Skworc pobłogosławił 4 dzwony oraz udzielił zgromadzonej młodzieży sakramenty bierzmowania. Wydarzenie miało miejsce w 100 rocznicę objawień fatimskich.

- Moi drodzy, dzień jest niewątpliwie historyczny. Stulecie objawień Matki Bożej, papież w Fatimie, jego wielka modlitwa, kanonizacja dzieci fatimskich, jego wielka modlitwa o pokój dla świata… to w skali Kościoła powszechnego. W skali Kościoła lokalnego dzisiaj przed południem w katedrze katowickiej święcenia prezbiteratu (…). I jeszcze trzeci punkt w tej pięknej triadzie, to poświęcenie dzwonów i bierzmowanie w tutejszej parafii – powiedział abp Skworc rozpoczynając homilię.

Odwołując się do setnej rocznicy objawień Matki Bożej metropolita podkreślał, że „wezwanie z Fatimy jest ciągle aktualne i dziś też nas dotyczy!”. – Jeśli ludzie zapominają i odchodzą od drogi Ewangelii, to potem zdarzają się interwencje nadzwyczajne Matki Bożej, żeby zbudzić uczniów Chrystusa. I taka interwencja nadzwyczajna miała miejsce przed stu laty – powiedział hierarcha.

Metropolita górnośląski gratulując wspólnocie parafialnej pięknych dzwonów podziękował wszystkim, którzy włączyli się sercem i ofiarą w to dzieło. – Należałoby życzyć mieszkańcom tej parafii, żeby – tak jak to wybrzmiało w modlitwie błogosławieństwa dzwonów - słysząc ich dźwięk nie zatwardzali serc, tylko biegli do świątyni, do tego wieczernika parafialnego, gdzie pojawiają się tajemnice naszego zbawienia – dodał.

Na Eucharystii obecny był także p. Zbigniew Felczyński – ludwisarz, który odlał komplet dzwonów dla piotrowickiej parafii.

W parafii Matki Bożej Fatimskiej dzwonią cztery dzwony. Trzy z nich noszą imiona dzieci fatimskich. Dzwon „Błogosławiona Hiacynta Marto” stroi w „dis”, waży 190 kg. Dzwon „Błogosławiony Franciszek Marto” stroi w „cis” i waży 260 kg. Ostatni z dzwonów upamiętniających dzieci z Fatimy „Łucja Dos Santos” brzmi w „h” i waży 350 kg. Czwarty dzwon brzmi w „gis”, waży 850 kg i nosi imię „Matka Boża Fatimska”. Został ufundowany przez parafian.

Metropolitalne Święto Rodziny

MSR