Got 0 bytes response, method=default Response decode error Bóg staje w obronie życia człowieka

katedra

Bóg staje w obronie życia człowieka

SDC 4413Tymi słowami rozpoczął homilię metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w kaplicy Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowego w Piekarach Śląski, gdzie sprawował Eucharystie z okazji XXV Światowego Dnia Chorego.

 

W poniedziałek metropolita katowicki abp Wiktor Skworc odprawił Eucharystię w kaplicy Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowego im. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich z okazji niedawno obchodzonego XXV Światowego Dnia Chorego.

Ks. Krzysztof Hołyński, kapelan w szpitalu, wprowadzają do Eucharystii przypomniał, że powinnością, „którą nam zlecił Pan Jezus jest troska o drugiego człowieka”.

Metropolita katowicki w homilii zwrócił uwagę, że z dzisiejszej liturgii słowa „wynika jedna zasadnicza myśl: Bóg staje w obronie życia człowieka”. Nawiązując do przeżywanego niedawno temu XXV Światowego Dnia Chorego podkreślił, że ”każda choroba i każde cierpienie jest indywidualne, ma bardzo konkretną twarz”. - Widzimy to na szpitalnych oddziałach. A gdy sami jesteśmy dotknięci chorobą, to wiemy, że tę rzeczywistość musimy przeżywać niejako w sobie, bardzo osobiście, bardzo indywidualnie – powiedział.

Metropolita katowicki podziękował także dyrekcji i personelowi szpitala za najwyższy poziom świadczonej tutaj pomocy. Podkreślił, że piekarska placówka jest znana w całej Polsce jest wizytówką miasta.

- Moi drodzy szpital to nie mury i struktury - chociaż są potrzebne – szpital to przede wszystkim ofiarni ludzie, którzy w nim pracują – podkreślił metropolita katowicki.

- Nie zapominamy, że ten szpital jest w mieście Piekary Śląskie, gdzie jest sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej (...). Patrzymy zatem w kierunku bazyliki, (...) patrzymy na Maryję, której jedno z imion to uzdrowienie chorych. To ona zapewnia nas o miłości Boga, zwłaszcza w doświadczeniu choroby, kiedy człowiek jest skazany na pomoc z zewnątrz. Pomocy duchowej udziela Kościół przez sakramenty, zwłaszcza sakramenty chorych i poprzez wskazywanie na Maryję, która przypomina, że każdy chory jest i pozostaje istotą ludzką, i musi być traktowany jako taka – powiedział abp Skworc.

Hierarcha podkreślił także godność osób chorych, które „nigdy nie mogą stać się przedmiotami”. – Inaczej dochodzi do dehumanizacji medycyny, a relacje na linii lekarz-pacjent są zaburzone i są nazywane procedurami – dodał. W tym miejscu przywołał słowa Prezesa Śląskiej Izby Lekarskiej, który w niedawno udzielonym wywiadzie podkreślił, że „chcemy leczyć, a nie liczyć”.

Homilię metropolita górnośląski zakończył modlitwą do Matki Bożej, w której ofiarował chorych prosząc dla nich o łaskę zdrowia.

Światowy Dzień Chorego obchodzony jest corocznie od 1993 roku. Zapoczątkował go papież Jan Paweł II w liście z 13 maja 1992 roku skierowanym do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

ks.sk

Arcybiskup

SylwetkaNauczanieKalendarium
kalendarium

POCZTA ELEKTRONICZNA

Nowa poczta

Metropolitalne Święto Rodziny

MSR

Historia Archidiecezji

historyczna

Galeria

galeria3

Proces Beatyfikacyjny

machaw08

II Synod

Synod2

Kalendarz wydarzeń

Instytucje

Duszpasterstwa

Ruchy i stowarzyszenia

Media