Got 0 bytes response, method=default Response decode error Bóg staje w obronie życia człowieka

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Brak wystarczających zasobów pamięci do wykonania żądanych operacji na root/images/GALERIE/WYDARZENIA/2017/2017_02_13_Piekary_Szpital/SDC_4368.jpg. Dostępna ilość pamięci: -29097984 bajtów, wymagana ilość pamięci: 6480000 bajtów.

Bóg staje w obronie życia człowieka

SDC 4413Tymi słowami rozpoczął homilię metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w kaplicy Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowego w Piekarach Śląski, gdzie sprawował Eucharystie z okazji XXV Światowego Dnia Chorego.

W poniedziałek metropolita katowicki abp Wiktor Skworc odprawił Eucharystię w kaplicy Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowego im. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich z okazji niedawno obchodzonego XXV Światowego Dnia Chorego.

Ks. Krzysztof Hołyński, kapelan w szpitalu, wprowadzają do Eucharystii przypomniał, że powinnością, „którą nam zlecił Pan Jezus jest troska o drugiego człowieka”.

Metropolita katowicki w homilii zwrócił uwagę, że z dzisiejszej liturgii słowa „wynika jedna zasadnicza myśl: Bóg staje w obronie życia człowieka”. Nawiązując do przeżywanego niedawno temu XXV Światowego Dnia Chorego podkreślił, że ”każda choroba i każde cierpienie jest indywidualne, ma bardzo konkretną twarz”. - Widzimy to na szpitalnych oddziałach. A gdy sami jesteśmy dotknięci chorobą, to wiemy, że tę rzeczywistość musimy przeżywać niejako w sobie, bardzo osobiście, bardzo indywidualnie – powiedział.

Metropolita katowicki podziękował także dyrekcji i personelowi szpitala za najwyższy poziom świadczonej tutaj pomocy. Podkreślił, że piekarska placówka jest znana w całej Polsce jest wizytówką miasta.

- Moi drodzy szpital to nie mury i struktury - chociaż są potrzebne – szpital to przede wszystkim ofiarni ludzie, którzy w nim pracują – podkreślił metropolita katowicki.

- Nie zapominamy, że ten szpital jest w mieście Piekary Śląskie, gdzie jest sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej (...). Patrzymy zatem w kierunku bazyliki, (...) patrzymy na Maryję, której jedno z imion to uzdrowienie chorych. To ona zapewnia nas o miłości Boga, zwłaszcza w doświadczeniu choroby, kiedy człowiek jest skazany na pomoc z zewnątrz. Pomocy duchowej udziela Kościół przez sakramenty, zwłaszcza sakramenty chorych i poprzez wskazywanie na Maryję, która przypomina, że każdy chory jest i pozostaje istotą ludzką, i musi być traktowany jako taka – powiedział abp Skworc.

Hierarcha podkreślił także godność osób chorych, które „nigdy nie mogą stać się przedmiotami”. – Inaczej dochodzi do dehumanizacji medycyny, a relacje na linii lekarz-pacjent są zaburzone i są nazywane procedurami – dodał. W tym miejscu przywołał słowa Prezesa Śląskiej Izby Lekarskiej, który w niedawno udzielonym wywiadzie podkreślił, że „chcemy leczyć, a nie liczyć”.

Homilię metropolita górnośląski zakończył modlitwą do Matki Bożej, w której ofiarował chorych prosząc dla nich o łaskę zdrowia.

Światowy Dzień Chorego obchodzony jest corocznie od 1993 roku. Zapoczątkował go papież Jan Paweł II w liście z 13 maja 1992 roku skierowanym do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

{gallery}WYDARZENIA/2017/2017_02_13_Piekary_Szpital{/gallery}