Piekarom papież Benedykt XVI ofiarował różaniec

NieszporekRozaniecBp Marek Szkudło przekazał ks. prał. Władysławowi Nieszporkowi, kustoszowi piekarskiej bazyliki, perłowy różaniec. Jest to dar emerytowanego biskupa Rzymu Benedykta XVI dla piekarskiego sanktuarium.

Uroczyste przekazanie daru Benedykta XVI poprzedziła Msza w intencji chorych i starszych parafian. Przewodniczył jej bp Marek Szkudło. W homilii dziękował chorym za ofiarowane modlitwy i znoszone z pokorą cierpienia. Zauważył też, że idąc do chorych, niejednokrotnie sami wracamy umocnieni i pocieszeni.

– Wspomnienie Matki Bożej z Lourdes przypomina nam o objawieniu, które tam miało miejsce, ale również o nieprzeliczonym tłumie chorych, którzy przyjeżdżają do tego sanktuarium, aby wypraszać uzdrowienie ze swoich dolegliwości. To miejsce jest również znakiem szczególnej służby potrzebującym, miejscem, w którym wyzwala się ogrom miłości – mówił.

Biskup Szkudło nawiązał też do orędzia papieża Franciszka na XXV Światowy Dzień Chorego, podkreślając, że "chorzy i cierpiący noszą w sobie nie tylko pragnienie uleczenia, ale także przeżywania po chrześcijańsku swego życia".

Prosił by, powierzając się Maryi, każdy czuł się wezwany do niesienie pomocy chorym. – Spojrzenie Maryi, Pocieszycielki Strapionych, powinno rozświetlić nasze oblicza i przynaglić do codziennego zaangażowania na rzecz chorych i cierpiących. Byśmy umieli odnosić się do chorego jako osoby, która ma swoją godność, która potrzebuje pomocy, naszej obecności, ale która nosi w sobie swój dar, którym powinna dzielić się z innymi – dodał.

Po Mszy na papieskim różańcu wierni rozważyli tajemnice radosne Różańca św. Wcześniej, jeszcze w Watykanie, modlił się na nim Benedykt XVI.

To już trzeci papież, który podarował wiernym archidiecezji katowickiej różaniec. Przed nim uczynili to: św. Jan Paweł II, 20 czerwca 1983 r. na katowickim lotnisku Muchowiec, a przed dwoma laty, 22 kwietnia 2015 r., Franciszek. Na audiencji generalnej w Rzymie pobłogosławił on korony cudownego obrazu Matki Bożej Piekarskiej. Wtedy też sanktuarium piekarskie otrzymało relikwie apostoła Bartłomieja i różaniec.

ks. Rafał Skitek

Metropolitalne Święto Rodziny