Got 0 bytes response, method=default Response decode error Katowickie Studium Wiary – Szkoła Katechetów Parafialnych

katedra

Katowickie Studium Wiary – Szkoła Katechetów Parafialnych

SKPBlisko 80 osób rozpoczęło dwuletnie Katowickie Studium Wiary – Szkołę Katechetów Parafialnych. Inicjatywa została podjęta przez ks. Grzegorza Strzelczyka we współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego i jest owocem zakończonego II Synodu Archidiecezji Katowickiej.

 

Ks. Grzegorz Strzelczyk, sekretarz II Synodu Archidiecezji Katowickiej oraz dyrektor Ośrodka Formacji Diakonów Stałych w Archidiecezji Katowickiej stoi ma czele Katowickiego Studium Wiary – Szkoły Katechetów Parafialnych. Inicjatywa podjęta we współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego zgromadziła na pierwszym spotkaniu blisko 80 osób.

Celem studium jest „lepsze zrozumienie tego, w co wierzymy oraz przygotowanie do przekazywania tego innym” jako katecheci w parafii – pisze ks. Strzelczyk w zaproszeniu do podjęcia studium.

Katowickie Studium Wiary – Szkoła Katechetów Parafialnych to propozycja formacji dla tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę i wiarę poprzez udział w wykładach prowadzonych przez pracowników oraz doktorantów Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

Zajęcia obejmują szerokie spektrum dziedzin teologicznych. Studium rozpoczyna zapoznanie słuchaczy z historią teologii i instytucji Kościoła, wprowadzenie do Pisma św., oraz historia filozofii. W kolejnych semestrach uczestnicy studium zapoznają się ze Starym i Nowym Testamentem, dogmatyką, moralnością chrześcijańską, bioetyką, katolicka nauką społeczną, prawem kanonicznym, liturgiką oraz duchowością chrześcijańską.

Zajęcia odbywają się w piątki i soboty oraz są obowiązkowe dla kandydatów do diakonatu stałego jako przygotowanie do przyjęcia przez nich święceń.

Katowickie Studium Wiary – Szkoła Katechetów Parafialnych jest wynikiem prac II Synodu Archidiecezji Katowickiej. Zaleca on tworzenie okazji do pogłębienia formacji świeckich. Opisuje także zadania świeckich do których zalicza m.in. wspieranie prezbiterów i diakonów w formacji wiernych. Podkreśla ich rolę w procesie przygotowania do sakramentu chrztu św., bierzmowania oraz katechizację rodziców dzieci przed i po przyjęciu pierwszej komunii św.

ks.sk

Arcybiskup

SylwetkaNauczanieKalendarium
kalendarium

POCZTA ELEKTRONICZNA

Nowa poczta

Metropolitalne Święto Rodziny

MSR

Historia Archidiecezji

historyczna

Galeria

galeria3

Proces Beatyfikacyjny

machaw08

II Synod

Synod2

Kalendarz wydarzeń

Instytucje

Duszpasterstwa

Ruchy i stowarzyszenia

Media