Got 0 bytes response, method=default Response decode error Odpust ku czci św. Walentego w Bieruniu

katedra

×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Brak wystarczających zasobów pamięci do wykonania żądanych operacji na root/images/GALERIE/WYDARZENIA/2017/2017_02_13_Bierun_Walenty/BW_4414.jpg. Dostępna ilość pamięci: -26738688 bajtów, wymagana ilość pamięci: 6480000 bajtów.

Odpust ku czci św. Walentego w Bieruniu

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Brak wystarczających zasobów pamięci do wykonania żądanych operacji na root/images/GALERIE/WYDARZENIA/2017/2017_02_13_Bierun_Walenty/BW_4414.jpg. Dostępna ilość pamięci: -26738688 bajtów, wymagana ilość pamięci: 6480000 bajtów.

BW 4450Od uroczystej Eucharystii w kościele św. Bartłomieja, a następnie procesji do kościoła św. Walentego w Bieruniu rozpoczęły się obchody odpustu ku czci tego świętego. Przewodniczył im metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc.

- W świecie, który nieraz nazywa miłością to, co miłością nie jest, bardzo potrzebne jest wskazywanie na świętych i błogosławionych! - powiedział metropolita katowicki zgromadzonym na Eucharystii.

Arcybickup podziękował także wiernym za staranne dbanie o kościółek św. Walentego. - To jest zewnętrzny wyraz naszej głębokiej wiary i również za to Wam serdecznie dziękuję - mówił.

W homilii metropolita katowicki zauważył, że żyjemy w świecie, który "dzisiaj miłością nazywa to, co miłością nie jest". - Żyjemy w świecie pomieszanych wartości i pojęć - dodał. - Dlatego jesteśmy powołani do bycia szczególnymi świadkami miłości do Boga i do drugiego człowieka (...). Niech to bieruńskie sanktuarium będzie szkołą dla młodego pokolenia. Szkołą miłowania prawdy i wolności, Boga i drugiego człowieka - mówił.

Mówiąc o patronie miasta Bierunia - św. Walentym - heierarcha zwrócił uwagę, że nie znamy jego życiorysu. - Jest okryty legendą. Wiemy na pewno, że dał swoje życie za Jezusa Chrystusa. Dał to życie z miłości i to takeij miłości, która - jak  powiedział poeta - na śmierć nie umiera (...). To miłość, która przekracza bramy śmierci - powiedział.

Odpust ku czci św. Walentego rozpoczyna Eucharystia z procesją do kościółka pod Jego wezwaniem. Jest w nim umieszczony obraz świętego, niedawno odrestaurowany. Sam kościoł pochodzi z przełomu XVI/XVII wieku. W 2015 roku został podniesiony do godności sanktuarium. Kościółek posiada także relikwie św. Walentego, których autentyczność potwierdza dokument z 1961 r.

{gallery}WYDARZENIA/2017/2017_02_13_Bierun_Walenty{/gallery}

ks.sk

Arcybiskup

SylwetkaNauczanieKalendarium
kalendarium

POCZTA ELEKTRONICZNA

Nowa poczta

Historia Archidiecezji

historyczna

Galeria

galeria3

Proces Beatyfikacyjny

machaw08

Kalendarz wydarzeń

Instytucje

Duszpasterstwa

Ruchy i stowarzyszenia

Media